piątek, 18 listopada 2016

koronował się na Naszego krola Lechii uniezależniaiąc nas od cesartwa niemieckiego.

...a poszedł sobie oo tamm .. ano proszę  Bracie .. hmmm.. a tutaj iesteś , omało zapomniałbym żeś ze mną do Płocka zayechał..
słucham..aaa ..tak tak załatwiłem com chciał y gotowy żem do drogi . Ino konie ieszcze sprawdzic trza i ruszamy..
No teraz żem gotowy hehe , wskakuj ino wartko ..no  trzymay się ; wioo!!!
Co ci powiem to ,żem zadowolony y skory by opwiedzieć co nieco dalsze losy Zbigniewa i Bolesława .
Słyszę iż gotow iest ano ....Po śmierci Władysława Hermana zwanego poboznym też , Zbigniew wymuszony do adopcyi  na Władysławie począł ieszcze śmieley knować przeciwko Bolesławowi .
tedy ino doszło do wojney domowey . Bolesław maiąc dosyć złego wraz z hufcami węgierskiemi y reskiemi zaatakował onego ziemie y szybko grody pozaymował . hmm pytasz co daley heh
ano dalej za nim Bolesław aż na Mazowsze pogonił i schwytał onego. Tenże za wstawiennictwem wielu wielmożow uzyskał łaskę u naszego Bolesława y zrzekł sie ziemii swych ,a takze godzac sie na ostanie tylko bratem krola ino nie iako wspoldziedzic a poddanym  lennikiem.
Prrr...czekay no bratku teraz ino ty prowadź konie , a ia łyknę co nieco i daley bede gadał.
Zatem iako iabłko zgnite od środka tak i Zbigniew nie zmienił sewy natury i począł po raz wtory z kolei knuć przeciwko bratu namawiaiąc napowrot pomorzan by w nocy naiechać oboz Bolesława iakoby pod przebraniem.
No ..a że prawda zawsze znaydzie sposoby tak  y tym razem podczas proby cichego ataku ostał schwytany y to przez samego Bolesława , ktory obieżdżał  oboz wraz z drużyną .
Tedy ino sąd wojskowy nad nim zasądzono y Bolesław widząc ino iż brat iego Zbigniew wcale nie dochowywał wiary w niczem, co przyrzekał i przyśięgał wielokrotnie y ponieważ iako szkodliwy i występny całemu krayowi zawadzał , wypędził go całkowicie z krolestwa naszego.
Tedy to cesarz niemiecki organizowac poczał zbroiną wyprawe organizować nasz kray.
Ponoć cesarz wraz swem woyskiem aż po Bytom doszedł..tak powiadają pisma , ktore czytalem..tak tak
iednakowoż nasz Bolesław mądry po przodkach swych  , iako genialny wodz zmasakrował tę wrogą koalicyie haha ino pod Psim Polem około Wrocława tsiąć dziewiątego roku Sławaaa!!! yghm yghm Sława!! ach dobra  okazyia y dobry miod aaaach..
Y koleyny raz Zbigniew nie zdołał z obcą pomocą powrocić do kraiu haha
Ano y wtedy nasz Bolesław ukazał swą wielkość y mądrość przbaczaiąc onemu Zbigniewowi wszystkie przewinienia , przestepstwa i krzywdy  y w tym sprowadzenie obcych woysk..ha taki był iako nasi przodkowie mężnego y wielkiego serca ha!!!
Y przywołał go z takiem ostrzeżeniem " ieżeli bez pychy i żądzy panowania iako żołnierz , nie iako Pan udzielny uznawać się będzie , dostanie niektore zamki z miłości braterskiey, a nawet ieżeli w nim prawdziwe upokorzenie y szczerą miłość znaydzie , będzie polepszać stan iego codziennie: lecz ieżeli zastarzałą krnąbrność i niezgodne w sercu pokrywa,lepiey niech sobie zostanie w otwartey nieprzyiaźńi , niżeliby miał nowe spiskido Polski wnosić" - ach coż to za maiestat  był , aż ino łezka w oku się kręci ach..!!
Pomimo onwej szczodrośći  nie poprzestał być iak one zgniłe iablko y zdradzał tak samo , ąż na ten czas Bolesław kazał go oslepić za tę pychę i butę .Po tym podobno w Tyńcu w klasztorze zszedł był owy Zbigniew -tfu skaranie tfu!!!
wracać by opowieścią teraz do samego Bolesława.
Ano pow ygnaniu Zbigniewa y iego polecznikow biskupow y moznych koronował się na Naszego krola Lechii uniezalezniaiąc nas od cesartwa niemieckiego. Tedy inio zwany był
Krol Bolesław IV Krzywousty haha Sławaaa!!!nazwany tak  nie od żadnei choroby ano podobno od pogardy przeciwko licznym spiskom y zdradom , co tenże wyraz twarzy iego utrwaliło.
Tedy nareszcie poczuł się wolny , silny y wyzwolony ha ha y od Cesarza y papieża. Co potwierdziło same zwycięstwo na psim polu haha..
ano trza także zanotowac y iego mądrość w dyplomacyi - ach pytasz co takiego -
powiadam ci żę był mądry i błędu swegodziadka popełnić niechciał zrażając do siebie wspólspiskowców Zbigniewa i poddanych zgdził sie na publiczną pokutę i upokorzenie.
to iednak nie świadczy o iego poddaństwu , a ieno o przebiegłośći względem wrogów  Lechii ano cesarza i kośćioła, a mianowicie mądrze to rzgrywac począł,
Tedy gdzie z oną pokutą się poiawał tam rozdawał liczne prezenty i dary dla kościołów y tfu--kleru.
Musiały iechać za nim specialne wozy z daramy haha , przez co okupił się tak iż owa pokuta została przyieta .
tak więć poprzez mądrość z dawien od przodkow dziedziczoną zażegnał koleyna woyne domową i napowrot zjednoczyl Lechitów ;;Sławaa i Chwała!!!!
ano kronikarze opisywali go iako wzrosyu śrdniego ale duchem walecznego i wielkiego  i do Hektora Triańskiego y Hanibala Kartagińskiego prownywać raczyli haha!!
no co toż to prawda ino w pisamach i kronikach potwierdzona!!
Iedynie cosik mi tylko smutno ,iż nie tylko samo szczęście sprzyjało naszemu krolestwu ino papież i cesartwo niemieckie nie przestawali spiskować i na naszym dzielnym krolu szantażami y podstepem wymuśili zatwierdzenie przez niego fałszywego testamentu rzekomo iego ,a poczynionego w imię starej klątwy rzuconei na niego i narod nasz , napisanego przez papieża , ktory po śmierci miał doprowadzić do rozbioru naszei ukochaney oyczyzny ano na prawie dwiesta lat...och bratku bratku
coz nie chce mi sie z żalu gadać dalej , com przyponiał sobie te drugą tragedię naszą ...ano drugą po Popielu -tfu skaranie...
ide legnąć do wozu bracie..ino obudź mnie ano pod wieczor ...

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza