środa, 21 grudnia 2016

Nasz krol Władysław Łokietek ino wspaniale rzadził przywracayac naszey Lechi świetność

hej tam bratku ....hahaha ..daleyże wyłaź z gaszczu i wskakuj na zydel ,cas daley ruszać...
O tutey wskakuy  y  iedziem....wiooo...wiooo ,,
Ale cudowny dzionek nieprawdaż ? aż ciepło na duszy....a i ciepło w sercu,że ino pasować śie zdaje dzisieysza opowieść do tego...
Jakem w gospodzie  rozprawiał...ano doszliśmy do Władysława Łokietka , ku ktoremu zmeczeni rozbiorem dzielnicowym prawie przez dwiesta lat ludzie zwrocili sie iako ostatniemu patriocie co nasz kray w sercu nosił. Był on synem xiecia kujawskiego i na ten czas po śmierći Przemysła wtorego objał rzady w Krakowie i Małopolsce , Na Kuyawach, ziemi sieradzko-łenczyckiej oraz na Pomorzu Górnym. 
Mimo zwyciestw przez długii czas prowadził wlaki z Biskupem krakowskim , ano ktory nayeżdżał onego ziemie .
Rownież z czasem stracił Pomorze Górne na rzecz Krzyżaków y Branderburczykow.
Powiadam  Tobie iż łatwo niemiał , gdyz coraz to w innym mieśćie musiał zwalczać bunty zniemczonych patrycjuszy także   lecz mimo owych trudnośći władze swą uchował, Z czasem y papiez ujżał nasz patriotyzm  y nic powstrzymać odrodzenia śie naszego krolestwa nie mogło . 
Tutey ieszcze nadmienie ino na ten czas na świat przyszedł iego potomek ano Kazimierz , który potem obeymie tron po niem...no tak..
A wracayac do papieża ..
Iednakowoż ten ino podstepny -tfu..- papież ,pomiot diabła ino był uspokoiony gdyz iego zbroyne ramie ano krzyżacy osiedli poprzez szfindel na naszych ziemiach -tfu zaraza  do dzisiey ta toczy nasz kraj..ach
Gbybyśmy   ino wczesniey nie starcili dwoch xiażat poprzez otrucie ,to ino może tych krzyżakow y lucyferianskich biskupow pogonili z naszey oyczyzny..ach powiadam ach gdyby....
Na ostatek iednak Władysław bez onego sprzeciwo ostaie koronowany na krola naszego.
Nasz krol Władysław Łokietek ino wspaniale rzadził przywracayac naszey Lechi świetność
przciwstawiayac śie zakusom y nayazdom czy to Branderburgi czy Czechom. Miał on niezłomny charakter i ducha  mimo niskiej postury ale godzien naszych starożytnych przodkow.
Udało śie zatem ostatecznie przywrocić nasz kray ..Sława!! powiadam Sława y Chwała !!!!!!!
Widzisz ,a nie mowiłem ,że ino piekna opowieść na dzisiey  przypadła .
Otóż nasz Władysław dożył swych dni w Krakowie i tam ostał pochowany.
Niezwłocznie po iego śmierci tron obeymuje syn Władysława ano Kazimierz III zwany potem Wielkim y koronowany  ostał na krola Polski.
Ony Kazimierz także miał kłopot ino z Kośćiołem , gdyż nałożenie podatkow na dobra y mayatki biskupow pomiota watykańskiego sprowadziły na niego klatwe. Iednak Kaziemierz nie ugiał śie i uciekł sie do inszego podstepu..no ale podam ci to potem bratku bo cosik i mnie zaraz na postoj pecherz zmusza, ino skrecimy z traktu wio...eta..eta.....Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza